Pracovní doba: Po - Pá od 9:00 do 18:00. Hlášení oprav: mail: info@oknodilna.cz , tel. 605 071 903

Rosí se mi okna a tvoří plíseň, často větrám, ale nepomáhá to. Co mám dělat?

Přišlo mailem:

......okna mám nová půl roku a přes zimu se to zhoršilo, v rozích ložnice se tvoří plíseň a koberec je tím také napadený, Savo proti plísním pomůže jen na chvíli. Z firmy co mi okna montovala poslali dopis, že na toto se záruka nevztahuje.

Poraďte co se s tím dá dělat?

 

 

Odpověď:

...Podobné dotazy dostáváme často, proto jsme připravili několik rad jak lze postupovat:

 

Netěsnost oken:

Můžete nechat okna zkontrolovat/seřídit firmou, která okna dodávala v rámci záruky(záruka na nová okna je obvykle 5 a více let).

Jestli se s dodavatelem v záruce nedomluvíte, můžete najít na internetu nebo okolí firmu, která se zabývá servisem oken a nechat si okna seřídit. 

SEŘÍZENÍ OKEN pro Prahu a Jižní Čechy...

Změna větrání:

Těsnost je jednou z hlavních předností nových oken, ale pozor na zvýšenou vlhkost a dostatek čerstvého vzduchu, změňte návyky větrání

 

Po výměně starých, netěsných oken se často zapomíná na správné větrání, vlhkost která vzniká při lidské činnosti - vaření, koupání, sušení prádla..., nemá kam unikat, dostává se do stěn, nábytku, koberců, sráží se na nejchladnějších místech, kde jsou stopy více viditelné:

rohy stěn, skla oken, vznikají zde plísně.

Lidské tělo je z velké části tvořeno vodou, kterou neustále ztrácíme, ale i získáváme dýcháním a přes póry těla. Pro naše zdraví je tedy důležitý přísun čerstvého vzduchu

 

Co pomůže na zvýšenou vlhkost?

  • Větrejte krátce, intenzivně
  • topte na vyšší teplotu!!!(platí pro topná období)

 

Větrejte nejlépe průvanem, otevřením více oken najednou, odhadem 5 – 10 minut. V závislosti na velikosti a četnosti užívání prostor i několikrát za den. Vyvětrání minimálně jednou za den prospěje vašemu zdraví a komfortu bydlení.

Nová okna se vyznačují kvalitním zasklením a dobrou těsností(pokud ne, potřebují seřídit nebo opravit). Krátkým, intenzivním vyvětráním se zbavíte přebytečné vlhkosti v místnosti.

Ztracená teplota při větrání se rychle vrátí na svou předchozí hodnotu, protože stěny během krátké doby neztratí svou akumulační vlastnost.

Jde o zvyk a výsledky vás přesvědčí o jeho účinnosti..

Ventilace a mikro-ventilace užívejte častěji v horkých letních dnech, vzduch může cirkulovat v místnosti celý den a brání přehřátí prostoru, v zimě naopak využívejte těsnosti vašich oken a praktikujte krátká intenzivní větrání 

Mysleme na to, aby jsme dýchali čerstvý vzduch s optimální vlhkostí. 

 

Závěr:

Stěny a nábytek do sebe natáhnou velké množství vody, které při správném větrání a topení budete dostávat pryč i několik týdnů, proto nečekejte výsledky do dvou dnů.

V některých případech vysoké vlhkosti je nutné použít další prostředky pro nápravu:

  • el. vysoušeče
  • zednické úpravy kolem oken a parapetů
  • hydroizolace
  • výměny skel(vyšší termo-izolační vlastnosti)
  • vhodnější topná tělesa...

 

Samostatnou a zajímavou kapitolou jsou rekuperační systémy.

 

Na odstranění plísně:

Lze použít zmíněné Savo proti plísním, ale pozor na obsah chlóru, je nutné nechat ho vytěkat(dobře odvětrat), lidskému zdraví jeho vdechování neprospívá(to platí také pro vodu z vodovodu, je dobré nechat vodu krátce odstát před jejím použitím, aby vytěkaly látky, které se používají při úpravě a distribuci vodovodní sítí).

Doporučujeme použít houbu proti plísním Pythium oligandrum (česky "chytrá houba"), kterou koupíte v každém zahradnictví nebo na internetu po zadání fráze "chytrá houba".

 

 

Oknodílna.cz